Nauczanie języka polskiego jako obcego

w tym 90 godzin praktyk

Kolegium Nauk Humanistycznych

Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa

dr hab. Elżbieta Mazur, prof. UR

Opis studiów podyplomowych nauczanie języka polskiego jako obcego

Studia podyplomowe ONLINE

Celem kwalifikacyjnych studiów podyplomowych: nauczanie języka polskiego jako obcego jest przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne kadry, tj. nauczycieli i lektorów do nauczania języka polskiego jako obcego w szkołach, uczelniach i instytucjach oświatowych. Studia podyplomowe adresowane są do absolwentów filologii polskiej, neofilologii i innych kierunków humanistycznych o specjalności nauczycielskiej, a także do absolwentów nauczania początkowego, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz kierunków slawistycznych, posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela.

Program studiów podyplomowych współtworzą dwa moduły: merytoryczny oraz dydaktyczny i praktyk. Wiedzę merytoryczną, glottodydaktyczną i metodyczną zdobytą podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów słuchacze wdrażają podczas praktyki metodycznej, ukierunkowanej na zdobywanie umiejętności w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Wykłady, w wymiarze 110 godzin będą realizowane w formie zdalnej, pozostałe zajęcia i praktyka będą realizowane w formie kontaktu bezpośredniego.

Absolwent uzyskuje potwierdzone świadectwem kwalifikacje w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Posiada wiedzę merytoryczną na temat systemu języka polskiego i sprawności językowych, którą potrafi umiejętnie powiązać z wiedzą o literaturze, kulturze i historii Polski w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Przygotowanie glottodydaktyczne i metodyczne oraz umiejętności praktyczne nabyte podczas praktyki metodycznej pozwalają mu zaplanować i realizować proces kształcenia dla osób uczących się języka polskiego jako obcego na różnym poziomie zaawansowania językowego. Absolwent studiów może pracować jako nauczyciel lub lektor języka polskiego jako obcego w Polsce lub za granicą.

Program studiów podyplomowych nauczanie języka polskiego jako obcego

• Gramatyka języka polskiego
  • Podstawy fonetyki i poprawnej wymowy
  • Kultura języka ze stylistyką praktyczną
  • Gramatyka kontrastywna
  • Literatura polska w nauczaniu cudzoziemców z elementami komparatystyki
  • Kultura polska
  • Wybrane zagadnienia z historii Polski
  • Bilingwizm
  • Wybrane zagadnienia przekładu
  • Promocja kultury polskiej za granicą
  • Podstawy glottodydaktyki
  • Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego
  • Warsztaty metodyczne
  • Konwersacje w nauczaniu języka polskiego jako obcego
  • Ćwiczenia ortofoniczno-logopedyczne w nauczaniu języka polskiego jako obcego
  • Praca z uczniem z doświadczeniem migracji
  • Konstruowanie testów i organizacja egzaminów z języka polskiego jako obcego
  • Technologia informacyjna w nauczaniu języka polskiego jako obcego
  • Praktyka metodyczna

• kandydat na studia podyplomowe musi posiadać wykształcenie wyższe magisterskie (ukończone II stopnia lub jednolite magisterskie) o specjalności nauczycielskiej
  • znajomość przynajmniej jednego języka obcego nowożytnego w stopniu umożliwiającym sprawne komunikowanie się oraz posługiwanie się staranną polszczyzną.

• kopia dyplomu/świadectwa potwierdzająca kwalifikacje pedagogiczne (oryginał do wglądu).