Historia i teraźniejszość

Kolegium Nauk Humanistycznych

Instytut historii

dr Agnieszka Kawalec

Opis studiów podyplomowych Historia i teraźniejszość

Program studiów podyplomowych jest zgodny z przepisami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 1450).

Celem kwalifikacyjnych studiów podyplomowych: historia i teraźniejszość jest przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne kadry do nauczania kolejnego przedmiotu - historia i teraźniejszość, w szkołach ponadpodstawowych (szkoły branżowe I stopnia, technika, licea ogólnokształcące na poziomie podstawowym).

Studia podyplomowe w zakresie historia i teraźniejszość obejmują 300 godz. zajęć dydaktycznych oraz 60 godz. praktyki zawodowej, łącznie 360 godzin. Studia trwają trzy semestry, częściowo realizowane będą w trybie zdalnym. Zajęcia dydaktyczne, realizowane w postaci konwersatoriów, obejmują przedmioty dostosowane do podstawy programowej realizowanej w szkołach ponadpodstawowych z przedmiotu historia i teraźniejszość oraz dydaktykę tego przedmiotu.

Kwalifikacyjne studia podyplomowe: historia i teraźniejszość nadają uprawnienia do nauczania tego przedmiotu we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych historia i teraźniejszość i uzyskania kwalifikacji jest zaliczenie wszystkich przedmiotów; złożenie 4 egzaminów w tym: trzech z przedmiotów kierunkowych oraz z dydaktyki historii i teraźniejszości. Ponadto uczestnik studiów podyplomowych zobowiązany jest zrealizować 60 godz. praktyk zawodowych.

Po zrealizowaniu wszystkich wymogów uczestnik otrzyma świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie historii i teraźniejszości wystawione przez Uniwersytet Rzeszowski.

Program studiów podyplomowych Historia i teraźniejszość

• Historia powszechna 1945-1991
  • Świat współczesny (po 1991 r.)
  • Historia Polski 1945-1989
  • Polska współczesna (po 1989 r.)
  • Społeczeństwo i gospodarka po 1989 r.
  • Podstawy socjologii
  • Współczesne systemy polityczne
  • Prawa człowieka
  • Społeczeństwo obywatelskie
  • Samorząd terytorialny i wspólnoty lokalne
  • Dzieje i współczesność Unii Europejskiej
  • Etyka
  • Dydaktyka przedmiotu historia i teraźniejszość
  • Praktyka zawodowa

• kandydat na studia podyplomowe musi posiadać wykształcenie wyższe magisterskie (ukończone II stopnia lub jednolite magisterskie) o specjalności nauczycielskiej

• kopia dyplomu/świadectwa potwierdzająca kwalifikacje pedagogiczne (oryginał do wglądu).