332 godziny

Kolegium Nauk Humanistycznych

mgr Romuald Kalinowski

Opis studiów podyplomowych Choreograficzne studia podyplomowe: Prowadzenie Zespołów Tanecznych – taniec polski.

Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych I stopnia, II stopnia i studiów jednolitych magisterskich, którzy chcą zdobyć oraz poszerzyć swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne z dziedziny polskich tańców ludowych.

Absolwenci stanowią wykwalifikowaną kadrę do prowadzenia zajęć o profilu taneczno-artystycznym w amatorskich grupach i zespołach tanecznych działających w szkołach i w innych placówkach oświatowo-kulturalnych.

Zdobyta podczas studiów wiedza pozwoli nie tylko na profesjonalne realizowanie zajęć tanecznych o profilu taniec polski, ale również pozwoli na wprowadzanie ćwiczeń muzyczno-ruchowych i stosowanie różnych technik tanecznych rozwijających prawidłowy warsztat taneczny dzieci, młodzieży i dorosłych, poczucie ich wrażliwości muzycznej, estetyki i świadomości ruchu własnego ciała.

Absolwenci nabędą umiejętności podejmowania współpracy z instytucjami oświatowymi, instytucjami życia społecznego i kulturalnego w ramach rozwoju i promocji różnych form kultury muzyczno-tanecznej.

Wykładowcy z przedmiotów specjalistycznych to niekwestionowani specjaliści – choreografowie i etnochoreografowie z poszczególnych regionów Polski.

Studia uprawniają do prowadzenia:

• zajęć o profilu artystyczno-tanecznym
  • amatorskich zespołów tanecznych.

Absolwenci otrzymują: Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Program studiów podyplomowych Choreograficzne studia podyplomowe: Prowadzenie Zespołów Tanecznych – taniec polski.

Program nauczania uwzględnia szeroki zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny tańca:

A. Przedmioty specjalistyczne
historia tańca i baletu, polska kultura ludowa – wybrane zagadnienia, polska muzyka ludowa – wybrane zagadnienia, pieśni ludowe wybranych regionów, polski z emisją głosu, kompozycja tańca, inscenizacja i reżyseria – wybrane zagadnienia, metodyka pracy z zespołem tanecznym, tańce rzeszowskie z metodyką nauczania, tańce przeworskie z metodyką nauczania, tańce krośnieńskie z metodyką nauczania, tańce gorlickie z metodyką nauczania, tańce lasowiackie z metodyką nauczania, tańce śląskie z metodyką nauczania, tańce podlaskie z metodyką nauczania, tańce lubelskie i lubartowskie z metodyką nauczania, tańce Lachów Sądeckich metodyką nauczania, tańce kurpiowskie z metodyką nauczania, tańce Górali Żywieckich z metodyką nauczania, tańce Krakowiaków Wschodnich z metodyką nauczania, tańce spiskie z metodyką nauczania, tańce opoczyńskie z metodyką nauczania, polskie tańce narodowe z metodyką nauczania, technika tańca klasycznego z metodyką nauczania, technika wolna z metodyką nauczania, technika charakterystyczna z metodyką nauczania

B. Przedmioty ogólne
ekspresja muzyczno-ruchowa z elementami rytmiki, wiadomości o muzyce, wybrane zagadnienia z psychologii, pedagogiki i socjologii, wybrane zagadnienia z anatomii i medycyny sportu, zarządzanie i marketing w kulturze;

C. Przedmioty uzupełniające
taniec towarzyski z metodyką nauczania